obraz - pobrane.jpg


obraz - baner_MOST_120_50.jpg

Oferta dla szkółUczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych naukami przyrodniczymi zapraszamy wraz z nauczycielami do nowoczesnych laboratoriów w budynku Collegium Biotechnologicum na bezpłatne zajęcia pokazowe i warsztatowe. Inżynieria genetyczna, mikrobiologia, biochemia, genetyka, ekologia, enzymologia, kultury in vitro komórek roślin i zwierząt... to propozycja zajęć wybranych z licznej listy przedmiotów, które uczyniły biotechnologię nauką interdyscyplinarną.

Specjalną ofertę wykładów i zajęć praktycznych pracownicy Samodzielnej Katedry Biotechnologii i Biologii Molekularnej przygotowują co roku w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki

RELACJE ZE SPOTKAŃ Z UCZNIAMI

17.10.2013r.

W czwartek 17 października naszymi gośćmi byli Licealiści z Zespołu Szkół w Oleśnie. Po wykładzie objaśniającym jaką to nauką biotechnologia jest i gdzie jej osiagnięcia znalazły praktyczne zastosowanie uczniowie udali się do laboratoriów Collegium Biotechnologicum, by przeprowadzić tematyczne eksperymenty i obserwacje. Młodzież wykazywała zdolności manualne ogromnie przydatne do praktykowania w laboratorium. Życzymy powodzenia w dalszym pogłębianiu zainteresowań naukami przyrodniczymi.

Zapraszamy ponownie!

GALERIA

04.11.2013 r.

Uczniowie II klasy liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstań Śląskich w Grodkowie przyjechali w listopadowy poniedziałek na Uniwersytet Opolski m.in. na zajęcia laboratoryjne z bakteriologii i mikologii. Uczestnicy bez wielkich trudności samodzielnie wykonywali i oglądali pod imersją preparaty mikrobiologiczne. W końcu ich Pani od biologii to też mikrobiolog. Uczniowie na długo zapamiętają, jak wyglądają rzesze mikrobów panoszących się na klawiaturach laptopów i telefonów komórkowych. Niezrażeni Licealiści już zapowiedzieli, że po kolejną garść wrażeń, tym razem z biotechnologii, przyjadą do Collegium Biotechnologicum w marcu 2014 roku.

Zatem do zobaczenia!

GALERIA

07.11.2013 r.

Licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku spędzili czwartkowe przedpołudnie w Collegium Biotechnologicum Uniwersytetu Opolskiego uczestnicząc w zajęciach z inżynierii genetycznej, mikrobiologii, genetyki i mikroskopii elektronowej. Największy błysk w oczach uczniów (zwłaszcza dziewczyn) wzbudził diamentowy nóż, którego używamy przy technice przygotowania preparatów biologicznych do obserwacji w transmisyjnym mikroskopie elektronowym. Pani od biologii (absolwentka naszego Wydziału) chętnie pomagała przy pokazach i jak za studenckich czasów krzątała się z pipetą, tym razem pomiędzy swoimi uczniami.

Pozdrawiamy i do zobaczenia!

GALERIA

08.11.2013 r.

Spotkanie w Collegium Biotechnologicum z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu przebiegło w klimacie zastosowania organizmów żywych w ochronie środowiska. W trakcie części wykładowej młodzież dowiedziała się m.in. o osiągnięciach biotechnologii tradycyjnej (sery, wino, jogurty) oraz o wyzwaniach stojących przed współczesną biotechnologią w obszarze ochrony zasobów przyrody, zdrowia i wyżywienia ludzi. Teoretyczne wprowadzenie w tajniki biotechnologii było tylko wstępem do nawiązania przez licealistów bliższego kontaktu z tą trudną acz ciekawą dyscypliną nauki. Czas spędzony w laboratoriach uczniowie wykorzystali m.in. do mikroskopowej oceny kondycji osadu czynnego (biologiczny etap oczyszczania ścieków), oraz do wykazania przy użyciu absorpcyjnego spektrometru atomowego (ASA), że glony są biosorbentem metali ciężkich. Młodzież skorzystała również z zajęć w laboratorium inżynierii genetycznej oraz mikrobiologii, prowadząc związane z daną tematyką eksperymenty i obserwacje.

Zapraszamy ponownie!

GALERIA

28.11.2013; 05.12.2013; 06.12.2013; 13.12.2013

Młodzież z klas I. i II. Liceum Ogólnokształcącego Nr VI im. Generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” w Opolu odwiedziła Samodzielną Katedrę Biotechnologii i Biologii Molekularnej by wysłuchać wykładów o osiągnięciach biotechnologii tradycyjnej (kiszonki warzywne i owocowe, wypieki) oraz o oczekiwaniach stawianych dziś przed tą nauką (podniesienie wydajności rolniczej, zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej). Tematyka przygotowanych pokazów w laboratoriach Collegium Biotechnologicum dotyczyła wykorzystania wiedzy m.in. o mikroorganizmach, roślinnych i zwierzęcych kulturach in vitro oraz inżynierii genetycznej w realizacji celów biotechnologii białej (dla przemysłu), czerwonej (dla zdrowia) i zielonej (dla rolnictwa).

Do zobaczenia na umówionej już wizycie w styczniu 2014 roku.

GALERIA

05.12.2013

Uczniowie technikum z Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu realizując zapisy porozumienia o współpracy z Wydziałem Przyrodniczo-Technicznym wysłuchali wykładu o biotechnologii i jej powiązaniu z wieloma dziedzinami życia (rozwiązywanie problemów ochrony środowiska, rolnictwa i zdrowia). W trakcie pokazów w laboratoriach Collegium Biotechnologicum młodzież zapoznała się ze specyfiką zajęć dydaktycznych prowadzonych w Uniwersytecie Opolskim na kierunkach biotechnologicznych (biotechnologii inżynierskiej, licencjackiej i specjalnościach magisterskich). Uczniowie przekonali się, że wiedza o prawach genetyki oraz znajomość budowy i procesów metabolicznych komórek mikroorganizmów, roślin i zwierząt stanowią podwaliny biotechnologii.

Dziękujemy za spędzony wspólnie czas.

GALERIA

10.01.2014

Uczniowie klasy maturalnej z VI liceum ogólnokształcącego w Opolu styczniowy poranek tej wyjątkowo ciepłej zimy postanowili spędzić... z biotechnologią. Wcielając w życie słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę… Pokaż mi, a zapamiętam… Pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem” licealiści w skupieniu wysłuchali WYKŁADU, z ciekawością obejrzeli LABORATORIA i z zaangażowaniem wykonali przygotowane dla nich DOŚWIADCZENIA. W trakcie pobytu w Collegium Biotechnologicum młodzież dowiedziała się o korzyściach biotechnologicznego wykorzystania mikroorganizmów (m.in. do produkcji insuliny, kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, witamin) oraz kultur in vitro roślin (m.in. do produkcji farmaceutyków, GMO, rozmnażania gatunków ginących) i kultur in vitro komórek zwierząt (m.in. uzyskiwanie tkanek do przeszczepów, badań toksykologicznych, diagnostyki wirusów).

Życzymy powodzenia na maturze.

GALERIA

27.03.2014

Deklaracja współpracy pomiędzy Uniwersytetem Opolskim, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich zaowocowała wizytą uczniów czwartej klasy Technikum w laboratoriach Collegium Biotechnologicum. Młodzież aktywnie brała udział w przygotowanych na tę okazję doświadczeniach z wykorzystaniem DNA i mutantów muszek owocowych, z udziałem drobnoustrojów pobranych m.in. z telefonów komórkowych oraz własnych, samodzielnie pobieranych komórek, a także z użyciem enzymów drożdży piekarniczych. Uczniowie w trakcie „spotkania z biotechnologią” dowiedzieli się o praktycznych korzyściach jakie codziennie przynosi dla każdego z nich postęp wiedzy z zakresu genetyki, mikrobiologii, biologii komórki czy enzymologii.

Pozdrawiamy Was serdecznie.

GALERIAobraz - p1_m.pngUniwersytet Opolski, Wydział Przyrodniczo-Techniczny       
Samodzielna Katedra Biotechnologii i Biologii Molekularnej
ul. Kardynała Kominka 6, 6a, 45-032 Opole
tel. (077) 401 6040, 401 6050
fax. (077) 401 6051
e-mail: biotechnologia@uni.opole.pl
Administrator strony: slawi@uni.opole.pl
 
 

dol